::.پایگاه فرهنگی مذهبی صلات.::
 
 پنج شنبه  27/10/1397   اَللّهُمَ كُنْ لِوَليّك َالْحُجَّة ابْن الْحَسَنْ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ علی آبائِه فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كلِّ ساعَة ولياً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيناًحتّی تُسْكِنَهُ اَرْضَكَ طَوعاً وَ تُمَتّعهُ فِيها طَويلاً    

چرا به جای پایکوبی نماز می خوانید!؟

26مردادماه سالروز بازگشت آزادگان به ایران اسلامی است و یادآور روزهای شادی و خوشحالی وصف ناپذیر میان مردم عزیز ایران اسلامی است. ضمن بزرگداشت این ایام، گفتگویی ترتیب دادیم با آقای دکتر قاسم جعفری نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی که یکی از آزادگانی است که در همان ایام به وطن بازگشته است. ایشان که پس از بازگشت به ایران 3 کتاب نوشته است در محضر علمایی همچون آیت الله جوادی آملی، آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله سبحانی و... درس خارج فقه و اصول را آموخت.

 
دکتر جعفری بخشی از خاطرات خود را اینگونه بیان می کند: در سال 62، عملیات خیبر در منطقه حور انجام شد. این عملیات در محور های آبی و خاکی انجام می شد در آن زمان جزایر مجنون را باید به هر طریقی حفظ می کردیم و در آن زمان دشمن بسیار پاتک می کرد که در یکی از پاتک ها من به همراه چند نفر از هم رزمان اسیر شدیم.

وی خاطره خود را اینچنین ادامه داد: وقتی ما را به اردوگاه انتقال دادند، افرادی برای برخورد با ما انتخاب کرده بودند که نسبت شیعیان و ایرانی ها کینه های شدیدی داشتند. استکبار جهانی برای ضربه زدن به انقلاب ما در آن زمان از صدام به عنوان یک آلت دست استفاده کرد، زیرا صدام و اطرافیانش همگی انسانهایی سنگ دل بودند و آنها برای آنکه ما را تحت فشار قرار دهند بیشتر نگهبانان را آموزش داده بودند که چگونه ما را شکنجه روحی و جسمی کنند.

وی افزود: در این میان بعثی ها که کمترین امکانات ممکن را به ما اختصاص داده بودند و حتی سوله ای که این اردوگاه داشت سیمانی بود. نقص زیادی هم داشت و شرایط بهداشتی نیز خیلی بد بود. اما اسرا اکثراً بسیار مقاوم و با انگیزه بودند، زیرا می دانستند که برای لحظه لحظه حضورشان در آن اردوگاه چه اجری نزد خداوند دارند.
 
دکتر جعفری خاطرنشان کرد: شکنجه بعثی ها بیشتر باعث می شد که نسبت به راهی که انتخاب کرده بودیم مصمم تر بشویم، حتی بعثی ها به ما می گفتند اسرای ما را در ایران، شما آخوند و روحانی کردید و ما می خواهیم شما را رقاص و مطرب کنیم، اما خودشان متوجه شدند که اسرای ما به چه قدرت ایمانی مجهز هستند و در همان ابتدا مأیوس شدند.
وی بدترین خاطره خود از دوران اسارت را اینگونه عنوان کرد: اما بدترین خبری که در دوران اسارت به ما رسید خبر رحلت امام خمینی بود. البته وقتی خبر به ما رسید که امام در بیمارستان بستری است، برای شفای ایشان دعای توسل و ختم قرآن گرفتیم.
 
نماینده بچنورد در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: وقتی که رادیو عراق خبر داد که به زودی اسرا آزاد می شوند، من یادم هست که نزدیک اذان ظهر بود که اسرا به اقامه نماز جماعت پرداختند که این کار ما باعث تعجب عراقی ها شده بود و آن ها می گفتند شما باید الان با شنیدن این خبر با جشن و پایکوبی به پردازید، اما چرا نماز جماعت می خوانید!

 

 
پایگاه اطلاع رسانی صلات - ستاد اقامه نماز سازمان صدا و سیما    Email : zekr@irib.ir