::.پایگاه فرهنگی مذهبی صلات.::
 
 پنج شنبه  27/10/1397   اَللّهُمَ كُنْ لِوَليّك َالْحُجَّة ابْن الْحَسَنْ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ علی آبائِه فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كلِّ ساعَة ولياً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيناًحتّی تُسْكِنَهُ اَرْضَكَ طَوعاً وَ تُمَتّعهُ فِيها طَويلاً    

اقامه نماز نخستین نشانه حكومت مهدوی

پژوهشگر مهدوی با بیان اینكه استثنایی ترین نماز در عالم توسط امام زمان(ع) اقامه می شود، گفت: بعد از زمانی كه امام عصر(ع) در مقام ابراهیم دو ركعت نماز می خواند، دستور قیام و نهضت از سوی خداوند متعال برای امام زمان(ع) می رسد.

--------------------------------------------------------------------------------
 
حجت الاسلام عباس رمضان علیزاده، با اشاره به عبارتَ "اَلسَّلامُ عَلَیْكَ حینَ تُصَلّى وَتَقْنُتُ، سلام بر تو هنگامى كه نماز مى‌خوانى و قنوت می‌گیری" با اشاره به معنی صلوه گفت: نخستین معنی صلوه دعا است. یعنی مطلق دعا و تسبیح را می گویند صلوه، اما در شرع به قرائت و دعا در قالب خاص، صلوه گفته می شود كه با كیفیت و كمیت خاص است كه همان نماز است.

وی خاطرنشان كرد: نماز در راس عبادات است و ترك كننده آن كافر است، اینجا تصلی سلام به نماز امام زمان(ع) از باب اسم گذاری كل به جز است یعنی چون بخشی از نماز، دعا در قالب قنوت است. مثل اینكه ما كل نماز را به نام قنوت كه جزیی از آن است، بدانیم.

حجت الاسلام رمضان علیزاده با بیان اینكه قنوت نیز دو معنای لغوی و اصطلاحی دارد، اظهارداشت: از حیث لغت اطاعتی كه دو شاخصه دارد را قنوت می گویند؛ یكی دوام یعنی پیوسته باشد. یكی خضوع همراه با خشوع است، قرآن نیز فرموده است: پیوسته مطیع خدا باشید، بنابراین قنوت اطاعتی است كه همراه با دوام، پیوستگی و خضوع باشد.

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینكه قنوت از جهت اصطلاحی همان دعا كردن در نماز بعد از قرائت و قبل از ركوع ركعت دوم است، تصریح كرد: اگر صلوه نسبت به خدا باشد، همان رحمت است. یعنی خدا صلوات به آل پیامبر(ص) می فرستد. یعنی رحمت می فرستد، صلوه نسبت به فرشتگان همان استغفار است اما نسبت به مردم، دعا است.

وی جامع ترین و عالی ترین روش و شیوه ارتباط با خدا را نماز دانست و بیان داشت: اقامه نماز نخستین نشانه حكومت مهدوی است. به طوری كه در آیه 41 سوره حج آمده است: "كسانی كه سلطنت به آنها دادیم، كسانی هستند كه اقامه نماز می كنند، زكات می دهند، امر به معروف و امور پسندیده می كنند و نهی از منكر می كنند و عاقبت همه امور برای خداست."

حجت الاسلام رمضان علیزاده گفت: امام باقر(ع) در ذیل این آیه فرمودند؛ این آیه برای آل محمد(ص) و امام زمان(ع) و یارانش نازل شده است، خدا شرق و غرب زمین را در مالكیت حضرت مهدی و یارانش در می آورد و دین اسلام را آشكارا می كند. غلبه بر همه ادیان می دهد، خداوند متعال به واسطه حضرت مهدی(ع) و یارانش بدعت ها و باطل ها را می میراند. همان طور كه سفیهان حق را كشته بودند. امام ظهور می كنند تا هیچ اثری از ظلم روی زمین نماند.

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینكه نماز مایه قرب الهی است، ادامه داد: امام علی(ع) در خطبه 199 نهج البلاغه فرمودند؛ امر نماز را برعهده بگیرید و بر آن محافظت كنید و زیاد نماز به جای آورید و با نماز به خداوند تقرب جویید زیرا كه نماز یك واجب وقت گذاری شده بر مومنان است.

وی مهدی(ع) را مقتدای حضرت مسیح خواند و افزود: كامل ترین نماز از انسان كامل حضرت بقیه الله(عج) به منصه ظهور می رسد، در روایات شیعه و سنی آمده است كه پیامبر فرمودند؛ "آن گاه كه عیسی بن مریم در میان شما فرود آید و امام شما از خود شما باشد، چه احساسی خواهید داشت." این روایت كه در  كتب مهم و اول اهل سنت آمده است. یك افتخار برای شیعیان است كه شافعی گفته است؛ این روایات صحیح است و مورد اتفاق ماست؛ امام باید افضل از ماموم باشد. اگر امام عصر(ع) بداند كه حضرت عیسی افضل است، جایز نیست كه بر او مقدر شود. لذا از امامت امام مهدی(ع) بر حضرت عیسی(ع) در نماز معلوم می شود كه حضرت مهدی(ع) از عیسی افضل است.

حجت الاسلام رمضان علیزاده گفت: در ادامه همین روایت آمده كه امام مهدی(ع) به حضرت عیسی(ع) می گوید: "جلو بایستید و نماز را به مردم امامت كنید." ولی حضرت عیسی می فرماید: "نماز برای شما مهیا شده است" و پیامبر(ص) فرمودند: "نهایتا حضرت عیسی پشت سر فرزندم مهدی نماز خواهد خواند."

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینكه استثنایی ترین نماز در عالم توسط امام زمان(ع) اقامه می شود، اظهارداشت: امام صادق(ع) در ذیل آیه 62 سوره نمل به این معنی كه چه كسی است كه اجابت كند مضطر را؟ زمانی كه دعا می كند و بدی ها را برطرف می كند، فرمودند: "این آیه درباره مهدی آل محمد(ع) نازل شده است. به خدا قسم كه مضطر در این آیه امام مهدی(ع) است. زمانی كه در مقام ابراهیم دو ركعت نماز می خواند و دعا می كند و خدا دعایش را مستجاب می كند و بدی ها را برطرف می كند و نهایت آن را به عنوان خلیفه خدا روی زمین قرار می دهد.

وی ادامه داد: احدی این نماز را نخوانده است و تا قیامت كسی مثل این نماز را نمی خواند یعنی بعد از این نماز است كه دستور قیام و نهضت ازسوی خداوند متعال برای امام زمان(ع) می رسد، خداوند می فرماید؛ ای ولی خدا برخیز نهضت كن و ظهور بنما و از دشمنان خدا انتقام بگیر. این دو ركعت نماز حد فاصل بین زمان غیبت و زمان ظهور است، این دو ركعت نماز كه اقامه شد غیبت بریده می شود و زمان ظهور فرا می رسد.

حجت الاسلام رمضان علیزاده با اشاره به دو نمونه از قنوت امام زمان(ع) گفت: امام عصر(ع) در قنوت نمازشان می فرمایند: "خدایا درود بفرست بر محمد و آل محمد، دوستان خود را بر برآوردن وعده خود گرامی بدار و ایشان را به آرزوی هایشان برسان كه همان یاری دین توست."

این پژوهشگر مهدوی ادامه داد: امام زمان(ع) در دعای قنوت خود می فرمایند: "ای خدا كه مالك هستی و حكومت و سلطنت هستی. به هر كس كه بخواهی حكومت و سلطنت را اعطا می كنی و از هر كس كه بخواهی می گیری، محقق كن برای من وعده هایی را كه دادی، یاران مرا جمع كن و به آنها صبر ده و مرا بر دشمنان خودت و رسولت پیروز كن.

منبع : شبستان

 
پایگاه اطلاع رسانی صلات - ستاد اقامه نماز سازمان صدا و سیما    Email : zekr@irib.ir